WordPress

WordPress Nedir? Ne İçin Kullanılır?

WordPress Nedir?

WordPressGPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir yayın sistemidir. WordPress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir. Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır. Kökleri ve gelişimi 2001 yılına kadar uzanır.

Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir. İlk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça da WordPress daha da kullanışlı hale getirilmek için sürekli geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

İlk çıkışı bir blog alt yapısı olsa da günümüzde artık sadece blog değil, haber, e-ticaret, sosyal medya, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri dahi kurulabilmektedir. Keza Türkiye’deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan birçok site de WordPress alt yapısı kullanmaktadır. Buna Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri de dahildir.

Temel Özellikleri

  • Güçlü bir kişisel yayım platformudur ve internette bir yayımcı olarak kullanıcının tecrübesini mümkün olduğu kadar çekici hale getirmek için tasarlanmış özellikler ile gelmektedir.
  • Özgürce dağıtımı yapılan, standart, hızlı, hafif ve kişisel ayarlarıyla ve tamamen istenilen özelliklere göre değiştirilebilir çekirdeğiyle bir yayım platformu sunmaktadır.
  • Her kullanıcı kendi ihtiyaçları ve kodlama bilgisi doğrultusunda temalar üretip kullanabilmektedir.
  • Çok iyi ve geniş kapsamlı dokümantasyona ve oldukça kalabalık ve kişilerin her türlü sorun ve sorularına cevap bulabileceği forumlarının ve kaynakların bulunmasıdır.
  • WordPress üzerine geliştirilen çok sayıda eklenti kullanılarak hiçbir yazılım bilgisine sahip olunmadan çok hızlı bir şekilde sadece blog değil, e-ticaret veya sosyal medya platformu haline getirilebileceğidir.

WordPress Temaları

WordPress’in işlevsel sistemi değil, aynı zamanda temalar da geliştirilmektedir. Dolayısı ile WordPress’in alt yapısında kullanıcıya sunulan binlerce ücretsiz teması bulunur. Tabii bu tema üretimi sadece WordPress’in geliştiricileri tarafından değil, aynı zamanda dış kaynaklı olarak da yapılır ve bu üretimler de genellikle ücretli olarak kullanıcıya sunulur.

Temalar, kullanıcıların bir WordPress web sitesinin görünümünü ve işlevselliğini değiştirmelerine izin verir ve sitenin içeriğini değiştirmeden yüklenebilir. Her WordPress web sitesinde en az bir temanın bulunması ve her temanın yapısal PHP, HTML ve CSS ile WordPress standartlarını kullanarak tasarlanması gerekir.

Temalar, doğrudan yönetim panelindeki “Görünüm” sekmesinden yükleme aracı kullanarak veya FTP ile yüklenebilir. Temalarda bulunan PHP, HTML ve CSS kodu, daha gelişmiş özellikler sağlamak için düzenlenebilir veya daha da ekleme yapılabilinir.

WordPress temaları genel olarak iki kategoride, ücretsiz temalar ve ücretli temalar olarak sınıflandırılır. Tüm ücretsiz temalar WordPress tema dizininde listelenir ve ücretli temalar ise birçok tema yazılımı yapan firma ya da online pazar yerlerinden veya bireysel tema geliştiricileri tarafından satın alınabilir.

WordPress kullanıcıları, bunu yapacak bilgi ve beceriye sahip oldukları takdirde, kendi özel temalarını yaratabilir ve geliştirebilirler. Yeterli tema geliştirme bilgisine sahip değillerse, ücretsiz ya da ücretli temaları indirebilir ve neredeyse hiçbir kodlama bilgisine sahip omadan kullanabilirler.

WordPress Eklentileri

WordPress’in eklentileri kullanıcıların bir wordpress sitesinin veya blogunun özelliklerini ve işlevselliğini genişletmelerini sağlar ve 40.000’den fazla eklentiyi bünyesinde barındırır. Bunların her biri, kullanıcıların sitelerini kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlamasını sağlayan özel işlevler ve özellikler sunar.

Bu özelleştirmeler, arama motoru optimizasyonundan, üyelik sistemlerine, içerik yönetim sistemlerine gibi birçok ek özellik kazandırmaya kadar uzanır. Kullanılabilir tüm eklentiler daima aynı değildir ve sonuç olarak düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu