SEO

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO Nedir?

SEO, İngilizce olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motoru optimizasyonu, arama motorunun ücretli olmayan sonuçlarında bir web sitesinin görünürlüğünü ya da etkileşimini etkileyen süreçtir. SEO ile ürün ve hizmetleriniz hakkında yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasında web sitenizin ilk sayfalarda listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır. SEO’yu iki ana başlıkta incelemek gerekir;

Site içi SEO optimizasyon ve Site dışı SEO optimizasyon başlıkları altında uygulanmaktadır.

Site içi SEO optimizasyon ( One Page)

Web sitenizdeki sayfaların her birinin tek tek en ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoruna uygun içeriklerle donatılmasıdır. Sektör, hedef kitle, anahtar kelime ve web sitenizin analiz edilmesi sayesinde organik trafiğinizin olabildiğince arttırılmasını; başta Google olmak üzere Yandex ve diğer tüm arama motorları sıralamalarında daha yukarılara çıkarılmasını hedeflenmektedir. Tüm site içi çalışmaların sonucunda da kaliteli ve optimize edilmiş kodların kullanıldığı bir web sitesi ile ziyaret sayınızın artması sağlanır.

Aynı zamanda site içi SEO düzenlemelerinin yapılması işlerinizi tanıtmak için yapacağınız diğer hareketleri de minimum düzeye indirir. Çünkü aramalarda iyi optimize edilerek yukarılarda çıkan kaliteli bir site; müşterinin sizi fark etmesini sağlayacak; ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ilk elden görme fırsatını sağlayacaktır.

Site dışı SEO optimizasyon  ( Off Page )

Web sitenizin dış kaynaklardan aldığı her türlü tavsiye ve referans bağlantıları ile tanıtımlarını kapsar. Link oluşturulması, sosyal medya tanıtımları, site tanıtımları gibi web sitenize ait tüm çalışmalar ve backlink çalışmaları site dışı arama motoru optimizasyonunun kapsamına girmektedir.

Site dışı arama yapılırken, web sitenizdeki içerik ve link çıkışları ile doğru orantılı olarak backlink alınması sağlanır. Böylece web siteniz ile site dışındaki paylaşımlarınız birbirleri ile uyumlu olurken, sitenizin arama motorlarında güvenli bir site olarak yer alması sağlanır. Güvenli site olarak kabul gören siteniz arama motoru sıralamasında yukarılarda yer alır, buna bağlı olarak trafik akışınızın artma olasılığı kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu